Titulní obrázek

Renault představuje model Twingo 1.2 16V Quickshift

Novinka automobilky Renault model Twingo má opravdu co nabídnout, a to hlavně ženám. Pokud si totiž nerozumíte se spojkovým pedálem, je pro Vás tento vůz ideální. Na místo převodovky se totiž usadil robotizovaný manuál.

Twingo s robotizovaným manuálem má pod kapotou benzínovou dvanáctistovku, která nabízí 75 koní. Ve skutečnosti se jedná normální manuální převodovku, která má modul pro automatické řazení. Podle otáček motoru a polohy brzdového pedálu hydraulicky ovládá spojku a podle toho provádí změnu převodového stupně. Kulisa má tvar kříže, vodorovně se řadí stupně v manuálním režimu, horizontální směr přepíná způsob řazení.

Kapličce nad volantem dominuje obří otáčkoměr s jasně čitelnými číslicemi, uprostřed palubní desky pak vystupuje kaplička s digitálním rychloměrem a palubním počítačem. Ten oproti manuálu nedokáže zobrazit průměrnou spotřebu. Lehký nedostatek za cenu automatického řazení. V otázce odhlučnění nepatří Twingo mezi etalony třídy. Ve městě to nevadí, na rychlostní silnici už to může jízdu trochu otrávit. U zadních sedaček je ohromnou výhodou jejich flexibilita. Dají se snadno vyjmout, takže máte během chvilky slušný 959 litrů úložného prostoru.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Pětasedmdesáti koňový motor je čilý, v otáčkách zní příjemně mechanicky. Robotizovaný manuál tu ale dělá neplechu. I když jedete pomalu, převodovka motor zbytečně vytáčí až do omezovače.  Po změně stupně se auto citelně zhoupne a pokračuje hon za otáčkami. U robotizovaného manuálu je navíc potřeba brát v potaz i to, že jde ve své podstatě o manuál. Při rozjíždění do kopce musíte stát levou nohou na brzdě nebo si pomoct ruční brzdou.

Na manuální převodovku si sice musíte zvyknout, funguje však dobře. Twingo s robotizovaným manuálem koupíte za akční cenu 229 900 Kč, což oproti manuálu činí příplatek 25 000 Kč s výbavou Dynamique. Tato verze je určena převážně pro ženy, které toto provedení ocení.