Titulní obrázek

Renault pracuje na revoluční technologii

Francouzská automobilka Renault vyvíjí revoluční technologii. Jejím prostřednictvím by se mohly elektromobily rychle dobíjet na parkovištích nebo i během čekání na křižovatkách. Protože nevětší nevýhodou elektromobilů je právě jejich krátká dojezdnost.

Používání elektrických automobilů zřejmě v budoucnu čeká výrazná změna. Jejich řidiči je už nebudou nabíjet ze zásuvky, ale bezdrátově, najetím na nabíjecí podložku. Na revoluční novince pracuje francouzská společnost Renault ve spolupráci s výrobcem Delta Motorsport, který konstruuje vozy Formule 1.

Pomocí této technologie můžeme vytvořit automobil s neomezeným dojezdem," řekl Anthony Thompson, viceprezident pro obchodní rozvoj firmy Qualcomm, která za tzv. induktivní nabíjecí technologií stojí. Jako jakési perpetuum mobile bude nové vozidlo působit díky tomu, že zaparkuje na speciální nabíjecí podložce. Ta přenese elektrickou energii prostřednictvím elektromagnetického pole do obdobného zařízení uvnitř automobilu.

V dlouhodobějším výhledu se počítá s tím, že by se takto auta mohla nabít během krátké chvíle prakticky kdekoliv - v garáži, před supermarketem nebo na křižovatce před semafory. Jednoho dne by se nabíjecí panely dokonce mohly objevit podél silnic a dobíjet i pohybující se vozidla. Vzhledem k tomu, že si doposud většina řidičů nechce elektrické automobily kupovat kvůli krátké dojezdnosti, mohla by nově představená technologie jejich názor změnit.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Mění se i postoj automobilek. Zatímco jim dříve šlo o to vyvinout baterie s co nejdelším dojezdem, nyní začínají vyvíjet baterie, které budou menší, lehčí a levnější a půjde je nabíjet rychleji. Obrovské investice směřují do vývoje nových baterií, nabíjení a ukládání energie a jejího zpětného využití. Společnost je přesvědčena, že během příštích tří až čtyř let se budeme na tomto poli svědky revoluce.