Titulní obrázek

Renaultu klesl meziročně zisk o 18 miliard korun

O 695 milionů eur (přibližně 18 miliard korun) klesl francouzské automobilce Renault zisk oproti loňskému roku. Za první čtvrtletí totiž činil jen 39 milionů eur (1,01 miliardy korun). Mohou za to zejména odpisy operací v Íránu ohrožených mezinárodními sankcemi.

Zisk francouzské automobilky Renault za šest měsíců letošního roku prudce klesl na 39 milionů eur (1,01 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 734 milionů eur (19 miliard korun). Za propad mohly odpisy operací firmy v Íránu a další mimořádné náklady, včetně nákladů na restrukturalizaci francouzských továren.

Renault musel v pololetí odepsat celou hodnotu svých operací v Íránu kvůli hrozbě mezinárodních sankcí. Celkové odpisy činily 512 milionů eur. Renault v Íránu montuje auta ze součástek, které do země dováží. 

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Proti Íránu vyhlašují USA sankce již delší dobu a snaží se ho tím odradit od jeho jaderného programu. Zatím poslední, devátou, vlnu sankcí vyhlásil prezident Barack Obama v červnu a mířit má na íránskou měnu ríjál. Podle USA má krok oslabit íránskou měnu a zatlačit na společnosti vlastnící větší obnosy ríjálu, aby se peněz zbavily.

Již dříve Renault uvedl, že jeho prodej aut klesl o dvě procenta na 1,3 milionu vozů kvůli slabé poptávce v Evropě, kterou nevyrovnal ani růst v dalších regionech. Příjmy firmy klesly o 0,9 procenta na 20,44 miliardy eur.